Plavci Univerzity Brno se představují

Oddíl plaveckých sportů Univerzity Brno byl založen v roce 1963 skokany do vody. Část bazénu s nízkou vodou využívali studenti pedagogické fakulty, kteří měli plavání jako svého koníčka. První závody, na nichž plavci startovali, se konaly 6. října 1972. Od té doby výkonnostní úroveň oddílu, který od počátku vedl trenér Jiří Povolný, pozvolna stoupala. V roce 1976 startoval první plavec na mistrovství Československa.

V roce 1983 postoupilo družstvo mužů do 1. ligy v plavání, v níž setrvalo s roční přestávkou až do rozdělení Československa v roce 1992 a následné celkové reorganizaci soutěží. V té době již měli plavci Univerzity na svém kontě tituly a medaile z mistrovství republiky i československé rekordy na 50 metrů volný způsob Jarmila Proňka.

Největší úspěchy však dosáhl oddíl v dálkovém plavání. Zde získal první mistrovský titul již v roce 1979. První velká medaile přišla v roce 1989, kdy Michal Špaček získal na prvním mistrovství Evropy stříbrnou medaili na 25 kilometrů.

Další úspěchy jsou spojeny se jménem Yvetty Hlaváčové, která se stala první českou vítězkou závodu světového poháru v dálkovém plavání a byla členkou družstva, které vybojovalo bronzové medaile na mistrovství světa v Egyptě. Yvetta vytvořila v roce 2006 dodnes platný ženský světový rekord přes kanál La Manche. Ve stejném roce zdolal David Čech kanál z Anglie do Francie a zpět. David Čech navíc vytvořil v roce 2008 absolutní světový rekord při přeplavbě Gibraltaru.

Tyto výsledky dosahuje oddíl v ryze amatérských podmínkách. Od roku 2001 ho dokonce škola podporuje jen symbolicky. Také stavba univerzitního bazénu se neustále odkládá. Plavci se nyní opírají zejména o mladší plavce a doufají, že se jim přes skromné podmínky podaří navázat na úspěchy jejich předchůdců..